Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení

7. 9. 2007

Jak a čím krmit psa? Řešil to snad každý. Dřív nebo později se mezi známými, pejskaři, vynoří otázka: čím krmíte?

Vesměs jsou dvě možnosti. Krmit průmyslovými krmivy nebo vařit. Pokud se rozhodnete krmit kvalitními granulemi, cenový rozdíl právě mezi granulemi a vařením doma nebude příliš veliký. Stačí jednoduchá matematika: v obchodním domě stojí dvanáctikilový pytel granulovaného krmiva s hovězím masem 250 Kč, z toho plyne, že 1 kg granulí přijde na 20 Kč. Kolik skutečného masa bylo použito na výrobu takových granulí? Tím na druhou stranu nechci říct, že čím dražší, tím lepší. Jsou kvalitní krmiva, jejichž cena za patnáctikilový pytel se pohybuje kolem 1 000 Kč. Ty nejdražší se mohou vyšplhat až na dvojnásobek. My krmíme od samého začátku granulemi Purina ProPlan pro štěňátka velkých plemen (1 500 Kč). V současné době, protože krmíme dvakrát denně, dostává ranní menší dávku v granulích Pro Pac Performance Puppy (1 200 Kč), které mají zvýšený obsah živin a poskytují aktivnímu psu více energie. Vlastně nikdy jsme značku granulí neměnili, protože Fredýskovi vyhovují. Denní dávka krmení pro Fredýska v těchto granulích vyjde na asi na 50 Kč. Každý pes má jiné chutě a někteří známí měli právě třeba s Purinou problémy, ať už střevní nebo kožní. To jsou obvykle nejčastější problémy způsobené krmením, resp. způsobené nějakou alergií na určitou složku krmiva. V každém případě je dobré poradit se s chovatelem čím a jak krmit.

Občas krmíme i vařeným masem se zeleninou a rýží nebo těstovinami. Je to jen zpestření. Protože mi pejsek granulky žere, nemá žádné problémy a já nemám tolik času připravovat krmení doma, využíváme výhod granulovaného krmiva, které je kompletní, tzn. obsahuje veškeré vitamíny a minerály a další látky, které pejsek potřebuje. U velkých plemen je potřeba dbát, aby granule obsahovaly glukosamin a chondroitin, které jsou nesmírně důležité pro růst kostí. Jsou totiž zatěžovány rychlým nárůstem svaloviny. Pak už není potřeba přidávat jiné preparáty.

Pro vařené krmení i pro granule platí několik zásad, hlavně poměr bílkovin a tuků. Bílkoviny jsou stavebním kamenem těla, jsou důležité pro tvorbu svalů, šlach, chrupavek, kůže. Bílkoviny, které nejsou organismem přímo využity, jsou uloženy jako glykogeny a tuky a v případě nouze mohou být zdrojem energie. Měly by tvořit 25 - 30 % potravy. Zdrojem bílkovin je hlavně maso (svalovina) a vejce. Tuky mají kromě zdroje energie i další funkce, především pomáhají při transportu živin. Podíl v krmivu by měl být 10 - 20 %. Hodnotným zdrojem nenasycených mastných kyselin jsou drůbeží a rybí tuky. U bílkovin i tuků platí tím více, čím vyšší aktivita psa. Mladý a aktivní pes potřebuje více bílkovin i tuků než starší pes nebo pes bez pohybu. Sacharidy slouží jako zdroj energie pro nervovou soustavu a pro srdeční sval. Vitaminy jsou důležité stejně jako u člověka. Vitamin A pro oči a kůži, vitaminy skupiny B pro látkovou přeměnu, vitamin D pro stavbu kostí, Obrazekvitamin E k ochraně buněk proti stárnutí, vitamin K ovlivňuje srážlivost krve. Játra jsou zdrojem vitaminů A, B, D, K, mléko vitaminů A, B, oves vitaminu E... Minerály, především vápník, fosfor a mangan, jsou stavebními prvky kostí. Vápník a draslík jsou důležité pro funkci nervové soustavy, srdce a svalů. Dalšími důležitými minerály jsou selen, sodík, hořčík, železo, jód. Rostlinná vláknina ovlivňuje trávení.

Pokud koupíte granulky všechny tyto údaje musí být uvedeny na obalu. ObrazekNa obalu by měla být uvedena i stravitelnost. Udává kolik procent z krmiva pes využije. U kvalitních krmiv se pohybuje nad 80 %. Takové krmivo nezatěžuje střeva, navíc pes potřebuje k nasycení menší množství granulek a také vylučuje menší množství výkalů. Další informaci, kterou se dozvíte z obalu krmiva je i složení. Někdy jsou vyjmenovány jen složky krmiva, jindy je uvedeno i procentuální množství. Vždy se však na prvním místě uvádí složka s nejvyšším podílem na krmivu. Někdy je na obalu uvedeno „hovězí maso a vedlejší živočišné produkty“, v praxi to znamená, že toto krmivo pravděpodobně vidělo maso, tedy čistou svalovinu, tak maximálně z rychlíku a do krmiva byla použita kostní moučka a jiné jateční odpady. Tak například ProPlan Puppy Large Breed Athletic, které je základem stravy Fredýska, má deklarované složení jehněčí maso (19 %), rýže (17 %), dehydrovaný drůbeží tuk... Pro Pac Performance Puppy, kterým dokrmujeme, má podobné složení: kuřecí maso, kukuřice, drůbeží tuk přírodně konzervován vitaminem E, sušená řepná dužina, sušená vejce, pivovarské kvasnice odhořčené, lněné semínko... V překladu: hlavní složkou je svalovina a kvalitní drůbeží tuk doplněný sacharidy a vlákninou v podobě rýže nebo kukuřice a řepné dužiny. Ostatní složky jsou zastoupeny v mnohem menším množství.